POPLAŠŇÁKY PRO RADOST

Většina nových expanzních zbraní byla vyrobena některými ze specializovaných firem v Německu, Itálii, Polsku nebo Turecku pod různými značkami (např. Perfecta, Röhm, Record, Start, Ekol aj.). Mezi sběrateli se občas objeví kousky, které byly vyrobené doma jen pro radost či jako dárek. Všechny tyto „nezbraně“ nevystřelující projektily patří mezi expanzní zbraně. Sběratelé je rozlišují na zbraně s výšlehem mimo osu „POPLAŠŇÁKY“ a s výšlehem v ose zbraně „PLYNOVKY“. Měl jsem možnost držet v ruce a prohlédnout si kolekci poplašňáků vyrobených šikovnými českými ručičkami, které měl jejich majitel jen tak pro radost a také pro zábavu. Kolekce se skládala ze čtyř poplašňáků vyrobených na základě jednotného ocelového rámu. Všechny byly komorované na náboj 6 mm Start. Řemeslná úroveň zpracování byla na vysoké úrovni (použití soustruhu, frézy a dalších strojů), pouze chyběla povrchová úprava kovových částí. Všechny pažbičky byly vyrobené z kvalitního ořechového dřeva (český vlašský ořech) a povrchově lakované bezbarvým lakem. Podle doby vzniku jsou jednotlivé modely označené dvojčíslím roku vzniku.

 

REVOLVER MODEL 2013

Jedná se o revolverový poplašňák, který má válec komorovaný na 5 nábojů ráže 6 mm Start. Výšleh směřuje do úzkého kanálku, který je v hlavni rozšířen na otvor velkého průměru. Odemykání se provádí pomocí hmatníků před válcem, jejichž posunem vpřed se posune tyčinka (vodící tyčinka válce) také dopředu. Tím se odemkne zbraň a může se sklopit rám s válcem a hlavní směrem dolů, vyndat vystřelené nábojky a znovu nabít. Buben se otáčí zleva doprava. Jedná se o jednočinný mechanismus s přímo bijícím pevným úderníkem na kohoutu. Před každým výstřelem je nutné natáhnout kohout do zadní polohy. Spojení jednotlivých součástek bylo provedeno především kolíky a šrouby. Slícování součástek bylo bezvadné a funkce otáčení válce bez připomínek. Poplašňák hezky sedí v ruce a ve velkých „tlapách“ by se zcela ztratil.

Rozměry – délka 98 mm, výška 84 mm, šířka (v místě hmatníků) 23 mm, šířka bez hmatníků 17 mm. Výšlehový otvor má průměr 11 mm a je dlouhý 11 mm.

model 2013 _amodel 2013 _b

 

 

 

 

 

 

ROTAČNÍ POPLAŠŇÁK MODEL 2014

Jedná se o poplašňák komorovaný na čtyři náboje 6 mm Start s rotačním úderníkem otáčejícím se zleva doprava. Odemykání zbraně je stejného systému jako u předešlého revolveru. Hmatníky jsou položené na spodní části rámu a jejich posunem vpřed se posune šikmý kolík stejným směrem a odemkne zbraň, kterou je možno sklopit k vybití a opětovnému nabití nábojkami. Nad hmatníky je vytahovač pro všechny čtyři nábojky. Rotační úderník byl použit jako u amerického čtyřranového deringeru. Natažení odpruženého kohoutu (šroubek v zadní části kohoutu) se provádí palcem ruky.

Rozměry – délka 95 mm, výška 83 mm, šířka (v místě hmatníků) 23,5 mm, šířka bez hmatníků 17 mm. Výšlehový otvor má průměr 13 mm a je dlouhý 11 mm.

rotacni model 2014 _a

rotacni model 2014 _b

rotacni model 2014 _c

 

 

 

 

 

 

PISTOLE DVOJKA MODEL 2004

Tento model je postavený na stejném rámu jako předchozí pistolky. Uzamykání je provedeno odpruženým kolíčkem pod komorami. Nábojové komory mají vytahovač obou nábojů současně. Zbraň má dva kohouty a jednospoušť. Po nabití a uzamčení zbraně, stačí natáhnout oba kohouty. Postupným vymačkáváním spouště bije nejdříve jeden a pak druhý kohout opatřený pevným úderníkem.

Rozměry – délka 93 mm, výška 80 mm, šířka (v místě hmatníků) 21 mm, šířka bez hmatníků 17 mm. Výšlehový otvor má průměr 9 mm a je dlouhý 30 mm.

dvojka model 2004 _advojka model 2004 _b

dvojka model 2004 _c

dvojka model 2004 _d

 

 

 

 

 

 

PISTOLE KOZA MODEL 2012

Tento poplašňák je komorovaný na dvě nábojky 6 mm Start, ale oproti předchozímu, kdy jsou obě komory posazené vedle sebe, jsou obě komory nad sebou v konfiguraci „koza“. Mechanismy a rozměry poplašňáku jsou stejné jako u předchozí „dvojky“.

model 2012 _bmodel 2012 _a

 

 

 

 

 

 

 

Všechny poplašňáky mají komory na nábojky u nás obecně nazývané 6 mm Start (6 mm Flobert Blanc). Jedná se o nejrozšířenější akustickou nábojku uzavřenou do hvězdice. Nábojnice jsou zpravidla ze slitiny CuZn 10. Používá se i měď, mosaz či dokonce i slitiny hliníku. Malá série těchto nábojek ze slitiny hliníku byla vyrobená u tuzemské firmy Sellier & Bellot. Mezi sběratele se jich dostalo pomálu. Dříve byl v signatuře používán symbol blesku, v současnosti je to značka SB posazené do tří kosočtverců. Někteří zahraniční výrobci tyto nábojky plnili slzným plynem CN. V tomto případě byla náplň uzavřená těsnícím kroužkem, zalakována a uzavřena zalemováním.

Vyobrazené a popsané poplašňáky patří mezi české výrobky. Ukazují, že pokud je člověk nespokojený s výrobky, které se k nám hrnou ze zahraničí, dokáže si pro svoje potěšení vyrobit něco, co plně vyhovuje jeho požadavkům.

 

Ing. Jaroslav Krejčí

POUŽITÉ PRAMENY A LITERATURA:

HÝKEL J. – MALIMÁNEK V. Náboje s okrajovým zápalem. 1. vyd. Podolí u Brna: MOTOMA, 2003.

Comments are closed.