Velo Dog

Počátek 19.století se nesl ve znamení velké industriální revoluce. Krom vynálezu různých parních strojů, horkovzdušných balónů, opakvacích pušek začínal být také populární vynález lidsky poháněné dvoukolky. První masově rozšířená byla vyráběna ve Francii firmou Michaux & Lallement (pokud vás zajímá více info anglicky zde ).
Tento vynález dostal název „velocipede“ z latinského „rychlá noha“ . Jelikož ale úprava tehdejších ulic nebyla ale příliš přívětivá k prohánění se na tomto vynálezu, dostalo přibližovadlo velmi užívanou přezdívku „kostitřas“. Z této je asi patrné, že první uživatelé tímto natřásaním a hrkáním dosti děsili malé děti, koně a zvláště pak psy, kteří rádi prohání cyklisty dodnes. Nejspíše právě tato potřeba chránit tehdejší velocipedisty před dorážením psů vedla firmu Galand arms k vývoji této specifické zbraně. Majitel, manažer a hlavní inženýr Charles-François Galand navrhl několik inovativních a populárních modelů revolverů pro vojenské i civilní účely. V roce 1893 navrhl 8mm kapesní  revolver se skrytým kladívkem (tzv hamerless), který pojmenoval TUE TUE. Brzy po něm následoval o něco menší model LeNovo.
Oba tyto modely byly sice populární pro skryté nošení, ale stále dosti velké pro komfortní nošení během hrkotání po dlažebních kostkách francouzských ulic. A tak přišel roku 1895 na svět malý GALAND revolver, speciálně navržen pro velocipedisty a jejich možnost čelit čtyřnohé hrozbě během jejich projižděk na bicyklu.
 
Jelikož Galand nechtěl, aby velocipedisti museli sebou táhnout velkou zbraň a zároveň chtěl také maximálně usnadnit její užívání, navrhl prvky pro snadné nošení a také tasení zbraně bez zbytečných zadrhávání o části oděvu, jako již zmíněné skryté kladívko v tenkém profilu zbraně, či skládací spoušť bez její ochrany, tedy bez lučíku nebo nabíjení skrze jednoduše výklopný flip v zadní části bubínku. 
 
Jelikož byl tento revolver navržen na odstrašování 10 – 30 kg rafanů, nepotřeboval velkou ráži. Galand navrhl náboj s centrálním zápalem  a délkou podobnou náboji .38 Special, ale s kulkou 45 grain ráži .22 s náplní černého prachu. Výsledkem byl tenký náboj ráže 5,5 mm s označením VELO DOG. Energie střely byla někde kolem 650FPS, takže výkonově na tom byla méně než současné malorážková náboje 22LR. Existovaly samozřejmě i varianty bez střely, kdy byly nábojnice  místo kulky plněny buď olivovým dřevem, korkem, či voskem.
 
Společnost Galand produkovala tyto revolvery v letech 1894-1940. V letech 1920 se tyto staly velmi populární a tak vznikalo spousty klonů v téměř každé zemi západní Evropy. Některé se také chtěly vypořádat se specifickým střelivem a vznikaly tak klony ráže .22 s okrajovým zápalem a .25 ACP .
 
Franzouská verze zasílacího obchodu Sears nabízela tento revovler do třicátých let 20.století za cenu 45 franků.
 
Informace zde uvedené nejsou ověřené z odborných publikací nebo encyklopedií, čerpal jsem jen z dostupných informací na netu, proto prosím berte ohled na některé případné nepřesnosti, díky.  
 
Podrobněji o nábojích VELO DOG zde (bohužel pouze ve španělštině)
 
 
 
 

Comments are closed.