Walther UP mod.1

Směr výšlehu: dopředu v ose hlavně.
Ráže: 6 mm
Hmotnost: 288 g
Délka:  106 mm
Šířka: 23 mm
Výška: 76 mm
Doplňující info: pistolka  vyráběna v polovině 50.let; 6 ran; UP v názvu dle zdrojů znamená buď Universal Pistole, jiný zase uvádí Übungs Pistole – tedy v překladu cvičná pistole (osobně se klaním k variantě jedna..)
 

Poprvé když jsem zkoušel projet naprázdno spouští pro vysunutí zásobníku (pozice E páčky), měl jsem pocit, že je něco špatně. Poté jsem zkusil vystřelit zkušební ránu a ta bez zaváhání vyšla. Až po sundání pažbiček jsem uviděl ten nádherný mechanizmus, který má jeden z nejmenších odporů, který jsem kdy u těchto pistolek cítil. Z fotek níže můžete vidět také, že konstrukce této pistolky není ani zdaleka podobná soudobým vrstevníkům (jak Em-Ge tak Röhm používají masívní pružinu, jejíž natažení vyžaduje přeci jen vynaložení větší síly). Opravdu tleskám a nedivím se, že si pistole Walther obecně vysloužily pověst jakou mají (vždyť si ji oblíbil i James Bond :-) ). Všechny síly jsou přesně směřovány kam mají, nedochází ke snahám talčit součástky ven na pažbičky a případně je i poprasakt ( narážím na první modely Em-Ge 6). Když jsem se zmínil o sundání pažbiček, chtěl bych tady upozornit na opět jejich firemní perfekcionalitu. I po odšroubování šroubku se pažbičky nehnou ani o milimetr na žádnou stranu. Byl jsem z pokusů o sundání celkem zmaten a dokonce nabýval dojmu, že je původní majitel z nějakého záhadného důvodu přilepil k rámu pistole (mimochodem ten rám zde je ze dvou částí, přesněji polovin – také změna, šroubovaných k sobě). Tak těsně drží, že nevložíte ani ostří nože. Jediné štěstí bylo, že jsem měl náhradní pár pažbiček v černé barvě a ty jsem mohl prozkoumat. Až při třetím ohledání a dalších marných pokusech o sundání bez destrukce, jsem si v levém spodním rohu všiml kulatého výstupku (na fotce dolní šipka) a začal jsem tušit, co dělám špatně.. Ano, viz foto, ten výstupek přesně lícuje s dírou v rámu a spolu se zarážkami v horní části (horní šipky) tvoří dokonalé spojení se zbraní. Nehne se ani o milimetr v žádném směru v ose X, Y. Ale pokud vezme v potaz třetí rozměr, osu Z a ještě ji zešikmíme, tak dostaneme ten správný směr, kudy se krásně pažbičky vysunou. Pokud ony kruhové výstupky dosedají „fest“ jako v mém případě, je páčení nožem ze strany si o poškození říkající. Vyrobil jsem si za tímto účelem malou „hokejku“ z drátu a dírou po šroubku střenky směrem šikmo vzhůru bez problému vytáhl. To vše po cca 5 minutách tlačení (a někdy už i celkem dost) do všech stran a páčení nahoru, ale ve špatných místech.

 Zásobníček má také u Walthera zvláštní řešení, ale bouhžel tady myslím, že zrovna „slabší“ provedení. Na fotce níže (č.12) můžete vidět v detailu onen drátek. Dobře zpracováno, přesně lícuje na hranu nábojky a ta tam při nasazování „zacvakne“ a nevypadne. Ale pokud někdo používá pistolku opravdu hodně, tak jsem se setkal, že drátek nevydrží a utrhne se. Jediné mínus co mne napadá u této, pro mne jednu z nevymazlenějších startovaček.. EDIT: tak jsem narazil na model, kde již firma tento problém odstranila a začala později produkovat zásobníky bez tohoto zachytávání. Foto dodám brzy do galerie níže.

Co vlastně znamená to označení F, E, S u páčky?

F (Feuerbereit) – Střelba
E (Entladen) – Po zmáčknutí spouště se posouvá zásobník, ale nedochází k natažení úderníku, tedy nedojde k odpálení.
S (Sicher) – Zabazpečeno, pojistka, nelze mačkat spoušť.

 

Comments are closed.