Herbert Schmidt Ostheim

HS_Emblem

     Herbert Schmidt Ostheim byla německá zbrojařská společnost, také známá jako HS – Herbert Schmidt Waffentechnik, se sídlem v Ostheim. Byla založena v roce 1919 dvěmi bratry – Franz a Herbert Schmidt kde jinde, než v tehdejším průmyslovém centru  Zella – Mehlis. dsc00390.jpg_thumbnail0Začali ve svém vlastním obývacím pokoji pomocí nohou řízeného vrtacího stroje, mobilní kovárnou a s několika  menšími nástroji. Čtyři lidé začali vyrábět brokovnice v ráži 12, 16 a 20 a také produkovali nějaké šroubovací nástroje.

 

Pomalu se vyvinuli v malou továrnu , kterou ale v roce 1928 psotihl požár a zničil téměř celou výrobní jednotku. Ta ale byla obnovena celkem rychle.  Zároveň společnost začala vyrábět pušky v ráži 6 mm a 9 mm s okrajovým zápalem,  stejně jako silnější „buckshot“  karabiny v ráži 0,410 a vzduchové pistole. Zhruba 90% jejich produkce bylo určeno na export, především do USA a Jižní Ameriky , zejména Brazílie. Před druhou světovou válkou společnost poskytla Švédsku opakovací karabiny v ráži 6.5×55 a 8×57 IS. Během druhé světové války firma Schmidt prováděla údržbu a opravovala pušky K 98 německého Wehrmachtu a vůbec „servisovali“ různé zbraně všech kategorií.

HS flusbrok

 

V roce 1945 byla společnost evakuována do Baden Württhemberg (západní Německo), kde se začala vyrábět nápravy a pedály pro kola. Také vyraběli trouby a stolní lampy. Herbert Schmidt přesunul část společnosti do Ostheim (Rhön), v blízkosti Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1950 H. Schmidt dostal povolení k výrobě startovacích a slepých (blank) pistolí, které produkoval v uvedeném pronájmu. Jejich první model byla jednoranná hluková pistolka (pro jachtingové účely). V roce 1951 byla dokončena výrobní hala  a modelová řada byla navýšena, včetně double-action revolveru ráže .22. Ve stejnou dobu začala také výroba vlastních nábojů. V roce 1959 byl zaveden do výroby jednočinný revolver ve westernovém stylu a sice modely 120, 121 a 121 S  byla poprvé provedena v ráži .22 magnum.

hs revlover 22.lr

 

    Následovalo  mnoho různých verzí tohoto revolveru, objevil se v .22 LR, .22 Magnum a 357 magnum, jakož i 6 mm a 9 mm blank. Když Herbert Schmidt zemřel v roce 1974, byla továrna řízena jeho manželkou (Christa) a jeho synem (Wolfgang). V tomto okamžiku bylo ve výrobě mnoho různých druhů zbraní, např v roce 1977 Schmidt začal vyrábět meče, nože,  bajonety a v neposlední řadě také „survival“ nože. V roce 1994 společnost představila jednočinný revolver “ Texas Scout “ konvertovatelný z ráže 0.45 Long Colt na .22 LR. Umožnily to zaměnitelný úderník, válec a hlaveň. Revolver byl dostupný s 3″ a 4″ hlavní. Byl také dostupný v provedení .45 blank. Schmidt také vyrobil dvojčinný revolver „Buffalo Combo“ konvertovatelný na ráže 0.38 a 0.22. Firma zanikla někde v letech 1990. Odhaduje se, že rentabilita firmy již nebyla zaručena, protože enormní náklady, které naskakovaly kvůli neustále se měnícího zbraňového zákona v německu a také značné omezení exportu zbraní  se podepsaly na zániku této značky. dsc00392.jpg_thumbnail0

 

V galerii na těchto stránkách můžete nalézt (zatím :-) )jednu pistolku této firmy a sice HS 4 klik zde

Comments are closed.